Na jakiej głębokości zakopać szambo?

Pomimo że coraz większa część kraju jest skanalizowana, to wciąż pozostają miejsca, które nie mają do niej dostępu. Szamba betonowe szczególnie często spotyka się na nowych osiedlach, do których nie prowadzą jeszcze żadne asfaltowe drogi oraz w starszych wsiach. Ostatecznie najprawdopodobniej coraz to nowe tereny będą podpięte do sieci. Na razie jednak można korzystać ze zbiorników bezodpływowych. Na jakiej głębokości je montować, by były bezpieczne i skuteczne?

Strefy przymarzania – gdzie najlepiej umieścić rury?

Rura prowadząca do szamba w teorii zawsze jest ciepła, a nieczystości nigdy w niej nie zalegają. Nie powinny, więc zamarznąć we wnętrzu rury. Dla pewności jednak zawsze warto umieszczać ją poniżej strefy przymarzania. W zależności od regionu Polski leży ona na głębokości od 80 do 120 cm. Im jest to strefa o bardziej chłodnej aurze, tym niżej jest poziom zamarzania. Szambo betonowe powinno znajdować się również pod nią. Oznacza to, że szambo musi być zakopane przynajmniej na głębokości 80 cm. Oczywiście wykop musi być dużo większy, bo musi on pomieścić cały zbiornik oraz jeszcze dodatkowe 20 cm pod nim. Wypełnia się je warstwą chudego betonu lub piasku stabilizowanego. Dzięki temu zbiornik jest stabilny. Tym samym sam wykop jest dość sporą inwestycją, mimo że znajduje się stosunkowo blisko powierzchni ziemi.

Budynki z piwnicą – jakie obowiązują przepisy?

W przypadku domów z piwnicą, które posiadają węzeł sanitarny na najniższym piętrze, konieczne jest zakopanie szamba betonowego na większej głębokości. Wynika to z faktu, że rury odprowadzające ścieki powinny być zakopane z odpowiednim spadkiem. Wynosi on przynajmniej 1,5%, czyli w przeliczeniu 1,5 cm na każdy metr. Oznacza to, że ostatecznie górna krawędź zbiornika powinna znaleźć się poniżej podpiwniczenia. Jest to jak najbardziej realne, ponieważ właściwie nic nie stoi na przeszkodzie by zakopywać szamba tak głęboko.

Problemem mogą jednak być koszty takiej inwestycji. Po pierwsze – należy uwzględnić wykonanie bardzo głębokiego wykopu, który musi być właściwie zabezpieczony. Po drugie – trzeba użyć mocnego, zbrojonego betonu, który zabezpieczy zbiornik przed zmianami ciśnienia, jakie mogą mieć miejsce na dużej głębokości. Taki zbiornik po prostu musi być bardzo wytrzymały. W związku z tym trzeba się liczyć z wysoką ceną inwestycji. W takim wypadku warto poprosić o wycenę kilka firm i wybrać najbardziej atrakcyjną ofertę. Dobrze jest też wiedzieć, że niewiele firm decyduje się na wykonanie takiej usługi. Jest ona dość trudna i wymaga sporych nakładów pracy, wiedzy i umiejętności.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Szamba betonowe Łódź.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment